استاندار: نرخ بیکاری در همدان کمتر از میانگین کشوری استمحمدناصر نیکبخت روز چهارشنبه در نشست اعضای شورای فرهنگ عمومی، افزود: براساس گزارش پیمایش دفتر طرح های ملی وزارت ارشاد، مردم همدان بیش از میانگین کشور از نرخ بیکاری نگران هستند و این بدبینی در شرایطی است که نرخ بیکاری استان پایین است.
وی با اشاره به اجرای این طرح پیمایش، یادآوری کرد: در این طرح آنچه مربوط به بینش و شعائر اسلامی مردم همدان است در گزارش آسیب های اجتماعی بالاتر از میانگین کشوری است.
نیکبخت با بیان اینکه در این گزارش پنداشت های بدبینانه و نگرانی بیشتر خود را نشان می دهد، افزود: این بدبینی فطری نیست بلکه نگرانی ناشی از تغییر شرایط به بدتر شدن است که باید امیدواری ایجاد کرد.
وی با اشاره به برگزاری آیین های عزاداری عاشوراییان در همدان ادامه داد: در امنیت مراسم محرم، همه نیروهای انتظامی و نظامی و شورای تامین مشارکت داشتند که جای قدردانی دارد.
استاندار همدان گفت: مراسم شهید سرلشگر حسین همدانی در تهران و همدان بسیار با شکوه برگزار شد و این برای ما که افتخار خدمتگزاری مردم همدان را داریم موجب سربلندی است.
نیکبخت با بیان اینکه شهید همدانی در خدمت به انقلاب خدمات شایسته ای داشت، ادامه داد: این شهید ، شخصیتی ملی و بین المللی دارد.
وی تصریح کرد: هماهنگی سپاه و دولت تحت فرماندهی رهبر معظم انقلاب نشان می دهد، قدرت نظامی، دیپلماسی و صلابت ایران بارز و استوار است و به فرموده امام راحل ( ره) آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
مدیر دفتر طرح های ملی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس تهران نیز در این نشست گفت: بر اساس طرح پیمایش این وزارتخانه، همدان در بسیازی از مسائل جزو استان هایی با مشکلات کم ارزیابی می شود.
محمدرضا جوادی یگانه افزود: نگرانی مردم استان همدان از مخاطرات طبیعی نسبت به سطح کشور پایین تر است و این در حالی است که نگرانی مردم استان نسبت به مسائل اجتماعی بالا است.
وی با بیان اینکه طرح پایش یاد شده در سال 94 و 95 انجام شده است، افزود: در کل کشور نگرانی مردم نسبت به از دست دادن شغل 67 درصد است اما این نگرانی در بین مردم استان همدان 73 درصد است.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: نگرانی از بروز اختلافات خانوادگی و طلاق نیز در استان همدان 44 و در کشور 39 درصد است و این ارقان نشان از بدبینی و نگرانی مردم این استان دارد که باید بررسی شود.
جوادی یگانه گفت: این در حالی است که در حوزه هایی همچون دریافت وجه اضافی برای ارایه خدمات، میانگین کشور 7.6 درصد و در استان همدان این رقم 3.6 درصد است.
وی تصریح کرد: 34 درصد مردم کشور بیکاری را مهمترین مشکل جامعه عنوان کرده اند و این رقم در استان همدان 55 درصد بوده است.
این استان دانشگاه اظهار کرد: مردم استان همدان جامعه ای با گرایش های سنتی هستند که هنجارهای اجتماعی تاثیرات کمتری نسبت به سایر استان ها در آن داشته است.
7523/2090
خبرنگار: مرضیه بختیاری**انتشار دهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید