استقبال فعالان مدنی از تغییر نگرش وزارت کار نسبت به کودکان کاربه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در هفته های اخیر، اخبار ناخوشایندی درباره چگونگی اجرای طرح جمع آوری کودکان کار از سوی برخی مراجع شنیده می شد که سبب نگرانی فعالان مدنی و سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه کودکان کار شده بود.
با وجود این رویکرد سلبی، روز گذشته (18 مهر) مدیر کل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد، کودکان کار و خیابان از شمول مصوبه جمع‌آوری متکدیان خارج شدند که این سخنان از تغییر موضع این وزارتخانه در قبال مشکل کودکان کار و خیابان حکایت دارد.
«روزبه کردونی» گفته است، پیرو نشست مجتمع فوریت‌های خدمات اجتماعی شهر تهران مصوب شد موضوع حمایت اجتماعی و جذب و توانمندسازی کودکان کار و خیابان از شمول مصوبه خدمات اجتماعی شهر تهران خارج شود و مطابق آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی (حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان) بر عهده سازمان بهزیستی و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.
وی از جمله کارشناسانی است که نگاه تهدید محور به کودکان کار و خیابان را رویکردی مناسب در حمایت اجتماعی از کوکان کار نمی داند.
کردونی یادآور شد: مقرر شده از این پس دبیرخانه شورای حمایت اجتماعی از کودکان فعال‌تر شود و با همفکری با سازمان‌های مردم نهاد و صاحبنظران دانشگاهی و همچنین هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های اجرایی تلاش می‌شود، روند حمایت اجتماعی از کودکان هدفمندتر دنبال شود.
مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه در ادامه اظهار داشت: فرمانداری تهران عطف به نامه وزیر کشور خطاب به استاندار تهران در سال 93 و با استناد به مصوبه ساماندهی متکدیان در سال 78 و مصوبه شورای اجتماعی کشور با موضوع ساماندهی متکدیان و آسیب‌دیدگان اجتماعی تهران از مرداد ماه امسال اقداماتی را برای جمع‌آوری معتادان متجاهر و متکدیان انجام داد.
تردیدی نیست، طی پنج سال گذشته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیشترین تعامل را با سازمان های مردم نهاد داشته و در این مدت شاید به جرات بتوان گفت بیش از 100 نشست با این سازمان ها و متخصصان امور آسیب های اجتماعی برگزار کرده است.
کشور هند با بیش از 1.1 میلیارد نفر جمعیت، با بهره گیری از توانمندی سازمان های مردم نهاد (سمن) بخشی از مسئولیت دولت را بر عهده سمن ها قرار داده است.
این کشور بر پایه چنین تجربه ای توانسته است دموکراسی را به نحو شایسته ای اجرایی کند زیرا فعالان مدنی در این کشور برای مهار آسیب های اجتماعی نقش بی بدیلی را ایفا می کنند.
سازمان های مردم نهاد با توجه به اینکه از بدنه جامعه هستند و افرادی مشتاق و دلسوز به مسائل اجتماعی به شمار می روند، از تجربه بالای همکاری با مردم برخوردارند و می توانند در پیشبرد اهداف فرهنگی و اجتماعی، دولت ها را یاری رسانند.
دولت یازدهم نیز با همین رویکرد پی برده است که نهادهای مردمی همواره بهترین یاور دولت در حل معضلات اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی هستند.
کردونی با اشاره به اینکه از ابتدای اجرای این مصوبه، نظر کارشناسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تاکید وزیر مبتنی بر مشورت با فعالان مدنی بود، اظهار داشت: خوشبختانه با همراهی مرجع ملی کودک، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فعالان مدنی و سازمان‌های مردم نهاد و مدیران وزارت کشور بویژه فرماندار تهران مقرر شد کودکان کار و خیابان از شمول این مصوبه خارج شوند و مطابق آیین‌نامه‌های کودکان فرایند شناسایی، جذب و حمایت اجتماعی از کودکان صورت گیرد.
«ژیلا مدنی» از اعضای یکی از سمن های فعال در حوزه توانمند سازی زنان و کودکان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص تصمیم جدید وزارت کار گفت: با توجه به اینکه سازمان بهزیستی به عنوان متولی امر رسیدگی به کودکان کار و خیابان زیر نظر وزارت کار اداره می شود، اعلام موضع جدید وزارت کار در این حوزه بسیار امیدوار کننده است.
وی ادامه داد: برگشت نگاه کارشناسانه به وضعیت کودکان کار و خیابان، توجه جدی تر به نقش سازمان های مردم نهاد و نگرش همه جانبه به مبارزه با آسیب های اجتماعی از جمله راهبردهای درستی است که در این تصمیم گیری خود را نمایان می سازد.
این فعال مدنی تاکید کرد: بدون شک اگر وزارت رفاه بخواهد در این خصوص اقدام جدی انجام دهد، ضروری است که در سیاست های اجتماعی و اقتصادی نگرش های جدیدی انجام شود‌.
مدنی یادآور شد: تردیدی نیست سیاست های سازمان های تابعه وزارت کار که در زمینه کودکان کار دخالت دارند، نیاز به بازنگری دارد.
در مجموع به نظر می رسد باید این موضعگیری جدید مسئولان حوزه کار کشور را به فال نیک گرفت و منتظر تصمیم گیری های بهتر با مشارکت نهادهای مدنی و دولت در خصوص ساماندهی کودکان کار بود.
کودک دارای منزلت و کرامت است و اگر فقیر و ناتوان و در گردونه آسیب های اجتماعی در غلتیده باشد، نیاز به ساماندهی دارد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام **9123*2025*خبرنگار: زهره دریغ گفتار** انتشار: لیلا جودیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید