توجه به تحقیق، پژوهش و آموزش نیروی انسانی راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی استآیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عصر روز چهارشنبه در نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان مرکزی افزود: مدیران استانی و شهرستانی باید با توجه هرچه بیشتر به بخش تحقیق، پژوهش و آموزش نیروی انسانی و جذب سرمایه گذار در واحدهای تولیدی ضمن افزایش تولید، زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب را فراهم کنند.
وی ادامه داد: ایجاد شرکت های دانش بنیان و بهره گیری هرچه بیشتر از دانش آموختگان دانشگاهی تحول بزرگی را در اقتصاد و افزایش تولید به همراه دارد و زمینه رشد و توسعه کشور را فراهم می کند.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی خاطر نشان کرد: گزارش ها و آمارهای موجود در حوزه اقتصاد و تولید نشان از تحرک در رشد اقتصادی و فعال سازی واحدهای تولیدی استان دارد که نیاز است با توجه بیشتر به تجهیز واحدهای تولیدی به تکنولوژی های جدید و صادرات زمینه رشد اقتصادی پایدار در استان فراهم شود.
امام جمعه اراک افزود: رشد اقتصادی باید به گونه ای باشد که در زندگی مردم قابل مشاهده بوده و رضایت مندی هرچه بیشتر مردم را فراهم کند.
آیت الله دری نجف آبادی انسجام اقتصادی، تولیدی و حضور در بازارهای داخلی و بین المللی را واقعیت مهم اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: اقتصادی که وابسته به نفت و منابع طبیعی باشد همواره با مشکلاتی روبه رو است و اقتصاد مقاومتی کلیدی برای کاهش ضربه پذیری اقتصاد از مشکلات و تحریم ها و زمینه ساز اشتغال در کشور محسوب می شود.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی یاد آور شد: حضور سران کشورهای مختلف در آیین تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور بر خلاف برخی کشورهای منطقه که با خرج دلارهای نفتی به دنبال ارتباط با سایر کشورها هستند نشان از ارتباط موفق جمهوری اسلامی ایران در روابط بین المللی با سایر کشورها در در سطح جهان دارد.
استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: گمرکات جمهوری اسلامی ایران در دولت تدبیر و امید از یک نظام سنتی آسیب پذیر در حوزه مالی و اداری به سمت یک سیستم کم آسیب سوق یافته که این مهم در حوزه اقتصادی نیز تحولاتی به همراه داشته است.
محمود زمانی قمی افزود: امسال 311 میلیون دلار کالا از گمرکات استان مرکزی به خارج از کشور صادر و 115 میلیون دلار به این استان وارد شده است که این مهم حکایت از افزایش 196 میلیون دلاری صادرات نسبت به واردات در این استان دارد.
وی ارزش یک کیلو صادرات کشور را 35 سنت و ارزش یک کیلو صادرات از گمرکات استان مرکزی را 70 سنت عنوان کرد و افزود: افزایش دوبرابری قیمت صادرات در این استان نسبت به کشور نشان از فاصله گرفتن صادرات استان از خام فروشی و حرکت به سمت صادرات محصولات فرآورشده از استان دارد.
استاندار استان مرکزی یادآور شد: امسال 14 میلیارد دلار کالا به کشور وارد و 12 و هشت دهم میلیارد دلار کالا به سایر کشور ها صادر شده است که فشار توسط بدخواهان جمهوری اسلامی ایران برای ورود پول به کشور؛ مهمترین دلیل افزایش واردات نسبت به صادرات بوده است.
زمانی قمی خاطر نشان کرد: هم اکنون 223 طرح بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی در استان مرکزی وجود دارد که 123 طرح آنها با ایجاد زیر ساخت و مابقی با تزریق تسهیلات تکمیل و وارد چرخه تولید می شوند.
وی افزود: استان مرکزی تکمیل 100 طرح تولیدی با ایجاد اشتغال 12 هزار شغل در استان را فهرست بندی و در دستور کار خود قرار داده است که طرح تولیدی فولاد امیر کبیر، طرح تولید مکمل بنزین از جمله این طرح ها است.
استاندار استان مرکزی تکمیل طرح پتروشیمی خمین را از دیگر طرح های های اولویت دار استانداری این استان عنوان کرد و گفت: هم اکنون مشکل واردات ماشین آلات این پتروشیمی از کشورهای اروپایی برطرف و ماشین آلات آن خریداری و در زمین این کارخانه انبار شده است.
زمانی قمی ادامه داد: با کسب مجوز محیط زیست فعالیت های اولیه ایجاد پتروشیمی خمین آغاز شده و به گفته مسئولان تا پایان سال 97 بهره برداری از این طرح آغاز می شود.
وی تشکیل نشست ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی در روستاها را از جمله برنامه های استانداری استان مرکزی برای تحقق اشتغال در روستاها عنوان کرد و افزود: در این نشست ها تنگناها و مزیت های روستاها احصا و راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات و شکوفایی اقتصادی در این مناطق اتخاذ شده است.
استاندار استان مرکزی خاطر نشان کرد: هم اکنون مزیت های اقتصادی 400 روستا برای ایجاد اشتغال در روستاهای استان شناسایی و احصا شده است.
زمانی قمی با یادآوری افزایش پنج و 10 و سه دهم درصدی مصرف برق به ترتیب در بخش صنعت کشور و استان مرکزی در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن گفت: افزایش برق مصرف برق در این حوزه نشان از ایجاد واحد های تولیدی جدید و افزایش تولید در واحدهای موجود و حرکت چرخ های صنعت دارد.
وی نهایی شدن سرمایه گذاری 660 میلیون دلاری شرکت رنو فرانسه در شهرستان ساوه را نتیجه تعاملات دولت تدبیر و امید با کشور های دیگر دانست و گفت: این مهم علاوه بر ورود تکنولوژِی و درآمد اقتصادی، ایجاد اشتغال برای استان را به همراه دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی در این نشست گفت: 13 نشست اقتصاد مقاومتی در سالجاری و 33 نشست سال گذشته برگزار شده است.
رقیه یادگاری افزود: 6 نشست سال گذشته و سه نشست امسال ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی برای رفع مشکلات و ایجاد اشتغال در روستاها برگزار شده است.
مدیرکل گمرکات استان مرکزی نیز در این نشست گفت: امسال 311 میلیون دلار کالا از گمرکات این استان به خارج از کشور صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته است.
مهدی میراشرفی افزود: در این مدت 115 میلیون دلار کالا به استان مرکزی وارد شده است که بیشتر این واردات را ماشین آلات و مواد اولیه خط تولید تشکیل می دهند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز گفت: با توجه به دستورات مقام معظم رهبری، توجه ویژه به مشکلات بنگاه های کوچک و زود بازده در دستور کار این وزارت خانه قرار گرفت و سال گذشته مقرر شد هفت هزار و 500 واحد تولیدی با اعتباری بالغ بر 160 میلیارد ریال در سطح کشور از این طرح بهره مند شوند.
محمد رضا حاجی پور افزود: 25 هزار واحد کوچک و متوسط سال گذشته طرح رونق تولید بهره مند شدند که سهم استان مرکزی از این طرح یک هزار و 66 واحد با هفت هزار و 170 میلیارد ریال تسهیلات بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: بر اساس بررسی های انجام شده پرداخت این تسهیلات 20 تا 25 درصد افزایش تولید در واحدهای تولیدی استان و ایجاد اشتغال جدید برای 600 نفر را به همراه داشته است.
حاجی پور گفت: تکمیل 6 هزار واحد تولیدی بالای 60 درصد در دستور کار دولت قرار دارد که 200 مورد از این طرح ها در استان مرکزی است.
استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور بیش از دو هزار و 900 واحد صنعتی کوچک و بزرگ دارد.
1955/خبرنگار:مهدی عظیمی**انتشاردهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید