ربیعی: اولویت دولت تدبیر و امید جلوگیری از شکنندگی اقتصادی و اجتماعی استعلی ربیعی روز شنبه در نشست «اقتصاد مقاومتی استان همدان با محوریت اشتغال»، افزود: رئیس جمهوری در اقتصاد مقاومتی ریشه کنی فقر را در اولویت اصلی قرار داده است؛ چرا که می خواهیم از شکنندگی اقتصادی و اجتماعی جلوگیری کنیم و فقر مطلق را از بین ببریم.
وی با اشاره به پیامدهای ناشی از فقر و مشکلات اقتصادی و اجتماعی اظهار کرد: تنها در استان همدان یک هزار و 448 بازمانده از تحصیل شناسایی شده اما آمار کودک آزاری و همسر آزاری در این استان بسیار پایین است که نشان دهنده سرمایه اجتماعی بالای همدان است.

**ریشه کنی فقر درمان، با اجرای طرح تحول نظام سلامت
وی با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور فقر درمان نداریم، افزود: در سایر ابعاد اجتماعی نیز باید به سمت برنامه ریزی برویم تا فقر مطلق را محدود کرده و از بین ببریم.
ربیعی با تاکید بر اینکه باید بیش از گذشته کار کرد چرا که دوران سختکوشی است، افزود: شرایط کشور به گونه ای است که 5 سال فرصت جبران گذشته داریم و اگر منافع ملی را تقویت نکنیم دچار مشکلات عدیده ای می شویم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: ما دولت صیفی کار نیستیم بلکه دولت گردو کار هستیم و باید کاری کنیم که نسل های آینده در صندوق های بازنشستگی سهیم باشند.

**باید سفره مردم را بزرگتر کنیم
ربیعی ادامه داد: هر مدیری باید با کار کارشناسی به نتیجه برسد و همه باید کنار هم کار کنیم و در کنار هم باشیم تا اصل عقلانیت، سختکوشی و مدارا را به ثمر بنشانیم.
وی تصریح کرد: در بهترین حالت 12 هزار ساعت بیشتر برای تحقق اهداف یاد شده وقت نداریم و لذا باید بنیان هایی را درست کنیم که با ایجاد اشتغال و ریشه کن کردن، فقر سفره مردم را بزرگتر کنیم.
وی با بیان اینکه نگرش نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نسبت به مدیریت ارشد این استان مثبت است، افزود: 2 عنصر موجب شتاب گرفتن روند پیشرفت استان می شود که شامل همبستگی نخبگان استان و تاسیس کانون توسعه است که باید با دعوت از کارآفرینان و نخبگان، کانون یاد شده را در همدان تاسیس کرد.

**همدان سرشار از سرمایه های اجتماعی است
وی ادامه داد: همدان دارای سرمایه اجتماعی خوبی است اما باید کانون توسعه استان را شکل داد، چرا که استان هایی که رشد کرده اند نخبگان خود را هدفگذاری و با دعوت از آنها، اقدام به برنامه ریزی کرده اند.
ربیعی اظهار کرد: در استان همدان یک هزار و 167 واحد صنعتی وجود دارد که 27 درصد آن کشاورزی، 28 درصد صنعتی و 45 درصد را واحدهای خدماتی تشکیل می دهد و این در حالی است که 25 درصد تسهیلات به 45 درصد اشتغال اختصاص یافته است.
وی اظهار کرد: 26 واحد مشکل دار در استان وجود دارد که 6 واحد مشکلات حادتری دارند و 700 شغل را تهدید می کند.
وی اختلافات مدیریتی، نبود بازار مناسب، اختلاف سهامداران و تحریم ها را علت این مشکلات عنوان کرد و افزود: برای رفع این مشکلات باید با ایجاد کلینیک تخصصی در بررسی و رفع موانع تلاش کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه امسال 11 هزار شغل جدید در استان همدان ایجاد شده است که تعداد بیمه شدگان آن 6 هزار نفر است، گفت: نسبت بین 6 هزار تا 11 هزار رقم واقعی است و باید مراقب ریزش نیروی کار باشیم.
ربیعی ادامه داد: 320 میلیارد تومان سهم تسهیلات اشتغالزایی استان همدان است و سعی می کنیم 500 میلیارد تومان برای استان نیز جذب شود.
وی با بیان اینکه از اشتغال روستایی نیز 155 میلیارد تومان به استان اختصاص یافت، افزود: مقرر شد 6 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی تامین شود و بانکها نیز این رقم را تامین کنند.
ربیعی ادامه داد: استان همدان شاخص های بالایی برای توسعه و ایجاد اشتغال دارد که گیاهان دارویی، صنایع تبدیلی بخشی از آنها است و باید به گونه ای این 2 بخش فعال تر شود تا به آب و خاک فشار نیاوریم.
وی بابیان اینکه برای تحول کشور به تکنسین نیاز داریم، افزود: با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همکاری های مشترکی شروع شده که مهارت آموزی در اولویت امور قرار گیرد.
7523/2090
خبرنگار: مرضیه بختیاری**انتشار دهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید