زم:قوانین کار و اشتغال برای تحول در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید چند ضلعی نگارش شودحجت الاسلام محمدعلی زم امروز (چهارشنبه) در نشست شورای راهبردی اشتغال و تامین اجتماعی در تهران افزود: در تدوین قوانین کار و اشتغال در مناطق باید به منافع همه ذینفعان توجه شود.
وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور به یک دغدغه تبدیل شده است، گفت: عواملی نظیر مالیات، قوانین مالیاتی، قانون کار و مقررات بیمه و تامین اجتماعی، مانع ایجاد فضای اقتصاد معتدل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور می شود.

**اصلاح قوانین و مقررات کار و اشتغال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
مدیر امور حقوقی شورایعالی مناطق آزاد کشور نیز در ادامه این نشست گفت: قوانین و مقررات کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، روانتر، ساده تر و با کارایی بیشتر اصلاح خواهد شد.
«محسن پوراحمدی» در نشست شورای راهبردی اشتغال و تامین اجتماعی افزود: برای اصلاح قانون کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، قانون کار در این مناطق با کشورهای توسعه یافته نظیر چین، ترکیه، هند و سنگاپور مورد مطالعه و مقایسه قرار گرفت.
وی ادامه داد: در این تحقیق، عملکرد حوزه های مختلف کارگری، کارفرمایی و قانون کار حاکم بر این کشورها مورد بررسی قرار گرفت تا مقررات قانون کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران برپایه مقررات این کشورها تدوین شود.
وی با اشاره به نتایج بدست آمده این تحقیق گفت: نتیجه این مطالعات شامل روابط کارگری و کارفرمایی براساس توافق طرفین، مزد کارگران به تناسب درآمد کارگاه، از سوی کارفرما پرداخت می شود.
پوراحمدی افزود: مقررات نیز بر اساس مقابله نامه ها و توصیه نامه های بین المللی است و بازرسی کار، بهداشت کار، حوزه کارگران جوان، کودکان کار و زنان شاغل که در این کشورها به صورت مشترک اجرا می شد، مورد توجه قرار می گیرد.
مدیر حقوقی شورایعالی مناطق آزاد افزود: قصد داریم مقررات قانون کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را براساس روابط کارگری و کارفرمایی و براساس توافق طرفین تدوین کنیم.
وی ادامه داد: براین اساس، هر منطقه به تناسب درآمد خود، حقوق کارگران را پرداخت می کند.
مدیر حقوقی شورایعالی مناطق آزاد نیز گفت: با همکاری شورای راهبردی اشتغال دبیرخانه شورایعالی مناطق، آسیب شناسی این حوزه در مناطق انجام شده است.
پوراحمدی افزود: اجرای ماده (١٠) قرارداد کار در قوانین و مقررات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بحث به کارگیری سرپرستان کار در این مناطق از جمله اقدامات انجام شده در این مدت است.
چهارمین نشست شورای اشتغال و تامین اجتماعی با حضور معاون فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و سرپرستان واحدهای کار و اشتغال مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در تهران برگزار شد.
به گزارش ایرنا، مناطق آزاد با هدف جذب سرمایه های خارجی، انتقال فناوری و ایجاد اشتغال؛ یعنی اهداف اصلی مورد انتظار از تاسیس این مناطق ایجاد شد.
دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد که وظیفه نظارت بر امور مناطق مختلف به عنوان ساختار ستادی و پیگیری اجرای مصوبه های شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را برعهده دارد، شامل چهار معاونت فرهنگی، اجتماعی و گرشگری؛ معاونت تولید، صادرات و فناوری؛ معاونت برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق؛ معاونت توسعه مدیریت و معاونت حقوقی و امور مجلس است.
پیگیری آموزش و توانمندسازی نیروی کار؛ شناخت، بازآفرینی، بازتولید و احیای ظرفیت‌ها و خلق ارزش‌های هویتی برای هر یک از مناطق؛ توجه به ایجاد مزیت‌های نسبی و رقابتی مناطق؛ تلاش برای شناخت، حفظ، نگهداشت، بکارگیری و بهره‌مندی اقتصادی درست از منابع طبیعی و دستیابی به صنعت و تجارت؛ تلاش برای تبادل و تعامل بیشتر با ظرفیت‌های محلی، منطقه‌ای و ملی برای رسیدن به حداکثر همگرایی و کارآفرینی و اثربخشی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی؛ گسترش حوزه فرهنگی مناطق به منظور تحقق سیاست‌ها و راهبرد‌های سند چشم‌انداز 1404 و توجه به ایجاد مزیت‌های نسبی و رقابتی هر یک از مناطق از جمله وظایف معاونت فرهنگی ، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
اقتصام **1070** 6075*خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشار: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید