زیرساخت های شهرک های صنعتی متناسب با نیاز سرمایه گذاران تامین شودبه گزارش ایرنا، سیدعلی آقازاده روز پنجشنبه در نشست کارگروه اقتصادی و تولیدی استان مرکزی در محل استانداری افزود: تامین زیرساخت هایی از قبیل برق، آب، گاز، تلفن، جاده های دسترسی و دکل های تلفن همراه، در حوزه جذب سرمایه گذاری امری حیاتی است.
وی ادامه داد: شهرک ها و نواحی صنعتی که امکان دسترسی به جاده های اصلی استان را دارند بیشتر مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته اند و شرکت شهرک های صنعتی استان باید زمینه مشارکت با دستگاه های خدمات رسان را در اولویت برنامه های خود قرار دهد.
استاندار مرکزی بیان کرد: توسعه فراگیر استان مرکزی و کشور در گرو فعالیت های هدفمند اقتصادی و صنعتی است که برای تحقق این مهم، باید به جذب سرمایه گذار و تولید رقابتی توجه ویژه داشت.
وی اضافه کرد: تثبیت رونق اقتصادی و بالندگی در استان مرکزی با تکیه بر ظرفیت و توانمندی های داخلی قابل تحقق است و در این راستا باید زیرساخت های صنعتی در همه نقاط استان فراهم شود.
آقازاده افزود: شهرک صنعتی مامونیه به واسطه نزدیکی به پایتخت مورد توجه سرمایه گذارن خارجی است اما کمبود برق مانع از حضور گسترده سرمایه گذاران در این منطقه شده است و شرکت برق منطقه ای باختر باید نسبت به حل این مشکل در اسرع وقت اقدام کند.
وی افزود: استانداری مرکزی به میزان 10 میلیارد ریال به صورت اوراق و شرکت شهرک های استان نیز مبلغ پنج میلیارد ریال به صورت نقدی به حساب شرکت برق منطقه باختر واریز می کند تا این شرکت بتواند به صورت موقت 30 مگاوات برق به شبکه شهرک صنعتی مامونیه وارد کند.
استاندار مرکزی معوقات برق منطقه ای باختر و شرکت توزیع برق استان مرکزی را یکی از مشکلات این 2 دستگاه خدمات رسان عنوان کرد و گفت: باید کارگروهی تخصصی برای دریافت مطالبات و معوقات حوزه برق استان تشکیل شود.
وی بیان کرد: اگرچه برخی از واحدهای تولیدی استان با کمبود منابع مالی و سرمایه در گردش روبرو هستند اما واحدهای تولیدی که شرایط مالی مناسبی دارند، نباید در پرداخت هزینه های خدماتی خود کوتاهی کنند.
سرپرست معاونت اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز گفت: با تامین برق شهرک صنعتی مامونیه، ضریب نفوذ بسترهای خدماتی در شهرک های صنعتی استان مرکزی به مطلوبترین معیار لازم می رسد.
سعید فرخی بیان کرد: هزینه های دستگاه های خدمات رسان از محل منابع فروش انرژی تامین می شود و واحدهای تولیدی با پرداخت به موقع هزینه های خدماتی، به توسعه بیشتر کمک می کنند.
وی افزود: جذب سرمایه گذاران خارجی به خصوص در بخش صنعت، فصل جدانشدنی توسعه اقتصادی پایدار در جامعه است که باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای باختر نیز در این نشست گفت: پست برق شهرک صنعتی مامونیه بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل این طرح، حدود 60 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
فرهاد شبیهی افزود: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، پست برق شهرک صنعتی مامونیه در خرداد سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: تا پایان سال جاری با هدف تامین برق مورد نیاز واحدهای تولیدی شهرک صنعتی مامونیه، 30 مگاوات برق به شبکه این منطقه اضافه می شود که تحقق آن به حدود 25 میلیارد ریال اعتبار، نیاز دارد.
مدیرعامل شرکت شهرک های استان مرکزی نیز در این نشست گفت: امسال بیش از 200 میلیارد ریال برای تامین زیرساخت های موجود در شهرک های صنعتی استان هزینه شده است.
مصطفی آمره افزود: اکنون 35 شهرک صنعتی در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می کنند که از این تعداد 32 شهرک دارای آب، 32 شهرک دارای برق، 27 شهرک دارای گاز، 29 شهرک دارای تلفن و 10 شهرک دارای تصفیه خانه فاضلاب است.
وی ادامه داد: در مجموع 2 هزار و 566 واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی استان مرکزی فعالیت می کنند که بر این اساس، 30 هزار و 301 فرصت اشتغال در استان ایجاد شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی اظهار کرد: تاکنون بیش از 47 هزار و 796 میلیارد ریال در شهرک ها و نواحی صنعتی این استان سرمایه گذاری شده است.
وی اضافه کرد: در راستای تاکید دولت دوازدهم مبنی بر ایجاد فرصت های شغلی روستایی، چهار ناحیه صنعتی روستایی در خنجین، سمقاور، آوه و آشمسیان برنامه ریزی شده که عملیات اجرایی این نواحی صنعتی به زودی کلید می خورد.
بیش از 30 هزار نفر در 2 هزار و 566 واحد صنعتی در 35 شهرک و ناحیه صنعتی استان مرکزی فعالیت می کنند.
3017/3075/ خبرنگار: مصطفی مجللی *** انتشار دهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید