طرح تعاون روستا در روستاهای هدف شهرستان چالوس کلید خوردعلی درویش عصر سه شنبه در نشستی با حضور خبرنگاران به مناسبت هفته تعاون افزود : این طرح در حقیقت با هدف تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید ، اشتغال و نیز در راستای عملیاتی کردن برنامه های اشتغال فراگیر وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و استفاده بهینه از ظرفیت ها و توانایی ها در روستاها اجرا می شود.
وی اظهار داشت : اجرای این طرح نقش موثری در توانمند سازی تعاونی های روستایی ، رونق اقتصادی ، مشارکت های سازمان یافته و کارآفرینی اقتصادی روستائیان در قالب مشارکت گروهی دارد.
** شناسایی 12 روستای در بخش مرکزی چالوس با هدف اجرای طرح روستا تعاون
رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان های چالوس و کلاردشت گفت : هم اینک تعداد 12 روستا برای اجرای این طرح در بخش گردشگری مانند گردشگری بوم گردی یا کشاورزی در روستاهای بخش مرکزی چالوس و همچنین تعدادی از روستاها در بخش مرزن آباد شناسایی شده است.
درویش افزود : این طرح در روستاهایی قابلیت اجرایی دارد که با شاخص ها و معیارهای تعیین روستاهای مورد حمایت و مشمول اجرای ماده 27 قانون برنامه مورد تایید مراجع ذیربط قرار گیرد و دارای مشخصاتی از قبیل داشتن بیش از 50 خانوار ساکن، نرخ اشتغال معکوس، طرح هادی اجرا شده و مهاجر پذیری پایین و ضریب مشارکت پذیری بالا باشد.
وی ادامه داد : هم اکنون بسترهای لازم برای اجرای این طرح در این روستاها فراهم شده و تعداد زیادی از روستائیان شرکت تعاونی روستایی تشکیل داده اند.
**غیرفعال بودن 580 شرکت تعاونی در شهرستان های چالوس و کلاردشت
رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان های چالوس و کلاردشت گفت : از مجموع 700 شرکت تعاونی ثبت شده در این شهرستان ها ، حدود 120 شرکت تعاونی فعال و بقیه غیرفعال هستند.
درویش ، بی تدبیری مسئولان دوره های گذشته در حوزه تعاون ، نداشتن برنامه ریزی صحیح و هدفمند ، سوء مدیریت شرکت تعاونی ها ،کمبود نقدینگی و نیز اختلاف نظر میان اعضای تعاونی ها را از علت های اساسی غیرفعال بودن شرکت های تعاونی در این شهرستان معرفی کرد.
** تشکیل شورای راهبردی با هدف حل مشکلات شرکت های تعاونی
رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان های چالوس و کلاردشت گفت : از 2 سال گذشته تاکنون شورای راهبردی برای حل مشکلات شرکت های تعاونی در این شهرستان ها شکل پیدا کرده و اهداف خوبی هم دنبال می کند.
درویش ، آشنایی اعضای تعاونی ها با همدیگر ، بهره گیری از توان و ظرفیت شرکت های تعاونی برتر ، ترویج و توسعه فرهنگ تعاون ، برگزاری کلاس های تروجی از مهم ترین اهدافی است که این شورا از زمان تاسیس آن تاکنون برای حل مشکلات تعاونی پی گیری کرده است .
وی غبار روبی گلزار شهدا، دیدار با امام جمعه ، همایش تعاونگران با حضور مسئولان استانی را از مهم ترین برنامه های هفته تعاون در این شهرستان ها برشمرد.
11 شهریور تا 17 شهریور در تقویم رسمی کشور هفته تعاون نامگذاری شده است.
خبرنگار: مهراب زکی پور** انتشار دهنده: محسن حسن نیا
7078 /1602 /1899

.انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید