مدیریت زنجیره ارزش در دستور کار تعاونی ها قرار گیردبه گزارش ایرنا، حسین صفایی روز سه شنبه در همایش نقش تعاونی ها در ارتقای بهره وری کشاورزی که در محل سالن همایش های شرکت زغال سنگ کرمان برگزار شد افزود: باید نوع نگاه ها را تغییر دهیم تا تولید کشاورزی، رقابتی و اقتصادی شود و سهم بخش کشاورزی در اقتصاد ملی کشور یک سهم با ارزش تری شود.
وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه 2.8 درصد از اقتصاد ایران به بخش بهره وری اختصاص داده شده است خاطرنشان کرد: در دهه های گذشته بی محابا منابع پایه را تخریب کردیم به گونه ای که این منابع، دیگر جوابگوی ما نیستند و ما در آینده مجبور می شویم که به طور محدود از منابع آب و خاک استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه امروز در حوزه منابع آبی به شدت آسیب دیده ایم عنوان کرد: تنها یک سوم از 500 میلیارد متر مکعب آب زیر زمینی در کشور را آب شیرین و با کیفیت تشکیل داده است و ما تاکنون بیش از 120 میلیارد متر مکعب از بهترین آب ها را استفاده کرده ایم.
صفایی اضافه کرد: با مصرف بی رویه آب های زیر زمینی باعث شده ایم که آب های شور بالا آمده و زمین تخریب شود.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه بحران مصرف آب در کشور از اوایل دهه 60 آغاز شد اظهار کرد: طی این مدت هر سال بیشتر از سال قبل اضافه برداشت داشته ایم تا امروز به این نقطه رسیدیم و هیچ راهی نداریم جز اینکه در تولیدات کشاورزی به افزایش بهره وری متکی شویم.
وی با تاکید بر اینکه افزایش سرمایه یکی از مولفه های مهم در کشاورزی به شمار می رود بیان کرد: میزان سرمایه با میزان بهره وری در بخش کشاورزی، رابطه دارد و در این راستا تعاونی ها باید خود را نسبت به نوع خدماتی که به اعضای خود می دهند، باز تعریف کنند.
صفایی گفت: امروز سه چهارم روستائیان ایران، سهامدار و یا عضو تعاونی های روستایی هستند و باید آینده ارزیابی خود را در افزایش محصول در واحد سطح بدانند.
138 تعاونی تولید روستایی، هشت اتحادیه شهرستانی و یک اتحادیه استانی سازمان تعاون روستایی حدود 60 درصد از اراضی و باغ های کشاورزی استان کرمان را پوشش می دهند.
شبکه تعاونی های بخش کشاورزی استان کرمان بیش از 2 هزار عضو دارد.
خبرنگار: کمیل بهشتیان**انتشاردهنده: بهنام احمدی*
7429/ 5054انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید