معاون استاندار: میانگین پیشرفت پروژه های سفررهبری به خراسان شمالی 85 درصد استبه گزارش ایرنا محمدحسین علی نیا روز چهارشنبه در سالروز گرامی داشت سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی درجمع پرشورمردم و حضور تولیت آستان قدس رضوی در مصلی مرکز استان اظهار کرد: در سفر رهبری 17 هزار میلیارد ریال اعتبار در بخش های گوناگون به اضافه مبلغ 23 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای بخش خصوصی و دیگر بخش ها مصوب شد.
وی افزود: یک هزار و 635 پروژه عمرانی در قالب 228 مصوبه بود که از این تعداد عملیات اجرایی 500 پروژه به پایان رسیده است.
علی نیا با ذکر اینکه از مجموع پروژه ها، 800 مورد ماهیت روستایی داشتند گفت: میزان جمعیت روستایی خراسان شمالی در مقایسه با کشور بالاتر است، جمعیت روستایی در سطح کشور 27 تا 30 درصد است در حالیکه این رقم در این استان حدود 49 درصد می باشد.
وی عنوان کرد: رویکرد نظام جمهوری اسلامی در اقصی نقاط کشور و بخصوص روستاها، محرومیت زدایی است، به دلیل اینکه روستا محل تولید هستند و برای جلوگیری از مهاجرت به شهرها توسعه روستایی مدنظر است که در این زمینه اهتمام جدی صورت گرفته است.
علی نیا بیان کرد: همزمان با سفر ریاست جمهوری به خراسان شمالی نیز در سال 1394، حذف مدارس خشتی و گلی مصوب شد که اعتبار 80 مدرسه دراستان در این سفر تصویب و بیش از 50 درصد از آنها اجرا و بهره برداری شده است.
وی اظهار کرد: در ردیف سفرهای رهبری پنج هزار و 70 میلیارد ریال اعتبار نیز مصوب شد که اکنون این رقم به 10 هزار و 90 میلیارد ریال افزایش یافته و تمام این اعتبارات پرداخت و تخصیص یافته است.
علی نیا گفت: ازاعتبارات وزارتخانه ها نیز به علت کمبودهایی که دولت در بخش مالی مواجه است، تاکنون 70 درصد از اعتبارات تخصیص یافته و پروژه ها در حال اجرا است و مبلغ پنج هزار و 180 میلیارد ریال از اعتبارنیز باقی مانده که باید تخصیص داده شود تا پروژه های در دست اجرا زودتر به اتمام برسد.
وی افزود: اخیرا نیز مبلغ یک هزار و 10 میلیارد ریال از اعتبارات اضافه شده، در بخش های کشاورزی، مدارس، حوزه های علمیه و مابقی بخش ها به استان ابلاغ شد.
علی نیا با بیان اینکه در بخش اعتبارات هزینه ای نیز 80 میلیارد ریال اعتبار مصوب و پرداخت شده است خاطرنشان کرد: درستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز 20 میلیارد ریال برای ساخت مدارس در مناطق محروم مصوب شده است.
وی گفت: اجرایی شدن تفاهم نامه بین استانداری، آستان قدس و بسیج سازندگی برای احیای_قنات ها و اجرای طرح های آبیاری در روستاها، مساعدت آستان قدس برای احداث ۳ مجتمع خدمات-رفاهی بین راهی، ساخت مجتمع فرهنگی، ورزشی و درمانی در بجنورد، تکمیل مجتمع سیمان-سمنگان و ایجاد شعبه ای از دانشگاه علوم اسلامی رضوی از انتظارات استان در سفر امروز تولیت آستان-قدس رضوی به خراسان شمالی است.
وی تاکید کرد: پروژه سمنگان با مشکلات بانکی مواجه است و اکنون 40 تا 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که امیدواریم این مهم به جد پیگیری شود و عملیات اجرای این پروژه به پایان برسد.
رهبر معظم انقلاب در 19 مهر سال 1391 سفری هشت روز به خراسان شمالی انجام دادند.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی ? @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
ع/ 6042 انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید