معاون امور تعاون وزیر کار: 65 هزار شغل در روستاها ایجاد می شودبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمید کلانتری» امروز (سه شنبه) در دیدار با مدیرعامل پست بانک که در محل وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: طرح روستا تعاون، از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری و بر اساس آن ٢ تا سه هزار تعاونی در مناطق روستایی کشور ایجاد می شود.
وی افزود: یک میلیارد و 500 میلیون دلار تسهیلات برای توسعه اشتغال مناطق روستایی تصویب شده که به زودی پس از رفع برخی ایرادها از سوی شورای نگهبان ابلاغ می شود.
این مقام مسئول توضیح داد: تاکنون ٣٠٠ روستا شناسایی شده است و در فاز نخست یکهزار روستای دیگر باید شناسایی شود.
وی گفت: دوره آموزش تسهیل گری برای این روستاها نیز آغاز شده است تا بتوان برای مردم توضیح داد که تعاونی چه مزایایی دارد و چگونه می توانند واحد کسب و کاری را در قالب تعاونی شروع کنند.
کلانتری یادآور شد: در قالب تعاونی ممکن است تا سقف ٢٠٠ تا ٣٠٠ میلیون ریال نیز تسهیلات پرداخت شود.
وی سود تسهیلات برای تعاونی های روستایی را ٦ تا ٧ درصد پیش بینی کرد و گفت: بازگشت این تسهیلات پنج ساله است و یکسال هم فرصت تنفس دارند.
کلانتری معتقد است: توسعه اشتغال در مناطق روستایی کشور نه تنها می تواند از مهاجرت جلوگیری کند بلکه از حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی می کاهد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مسئولان پست بانک خواست با برگزاری همایش و یا نشست هایی ارائه تسهیلات برای تعاونی های روستایی از سوی پست بانک را به مردم معرفی کنند.
در ادامه این نشست، «البرز محمدی» مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مسئولان پست بانک خواست با ایجاد کمیته مشترک میان وزارت کار و پست بانک همکاری دو دستگاه را افزایش دهند.
وی افزود: تعاونی ها از هفت نفر شاغل شروع می شود که می تواند اشتغال بیشتری ایجاد کند.
محمدی یادآور شد که در این طرح بانک های توسعه تعاون، کشاورزی، صندوق کارآفرینی امید و پست بانک ما را یاری می کنند.
«خسرو فرحی» مدیر عامل پست بانک نیز در این مراسم گفت: این بانک در هفت تا هشت هزار روستا شعبه دارد و می تواند در این زمینه اطلاعات را در اختیار متقاضیان قرار دهد.
وی افزود: هم اکنون این بانک تسهیلات خرد در اختیار متقاضیان در روستاها قرار می دهد که٩٠ درصد آنها حدود١٠ میلیون تومان است و بیشتر برای خرید ادوات کشاورزی مصرف می شود.
فرحی گفت: 400 میلیارد تومان تسهیلات نیز از سوی صندوق توسعه ملی برای مناطق محروم روستایی در اختیار پست بانک قرار گرفته است که در قالب تسهیلات در اختیار روستاییان قرار داده می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
‏IRNAeco@
اقتصام*٩١٢٣* 1070**1561**خبرنگار: زهره دریغ گفتار*انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید