نماینده تویسرکان: مجلس 1.5میلیارد دلار برای ایجاد اشتغال پیش بینی کردمحمدمهدی مفتح روز شنبه در نشست «اقتصاد مقاومتی استان همدان با محوریت اشتغال»، با بیان اینکه بخشی از اعتباراتی که در سالهای گذشته برای اشتغال اختصاص می یافت به علت نبود نظارت منحرف شده و در دیگر بخش ها هزینه می شد، افزود: باید سعی کرد منابع پیش بینی شده برای اشتغال به بهترین نحو هزینه شود تا مشکل بیکاری را بتوان ریشه کن کرد.
وی افزود: مشکل بزرگ همدان همچون دیگر مناطق کشور اشتعال است، با این وجود گام های خوبی برای حل مشکلات این حوزه برداشته شده است و باید تدابیر ویژه ای نیز اندیشده شود.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه در کشور و استان همدان در زمینه اشتغال کارهای خوب و اثرگذاری شده است، افزود: با این وجود سالانه 500 هزار دانش آموخته دانشگاهی کشور نیازمند مهارت آموزی هستند.
امیر خجسته افزود: سازمان فنی و حرفه ای اعتبار مورد نیاز برای مهارت آموزی به این قشر را ندارد؛ بنابراین از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتظار می رود پیگیری های لازم را در این زمینه داشته باشد.
وی گفت: همچنین باید زمینه حضور دانش آموختگان حوزه فنی در کارخانه ها فراهم شود؛ چراکه این اقدام زمینه کسب مهارت و اشتغالزایی را فراهم می کند.
نماینده مردم ملایر در خانه ملت نیز در این نشست گفت: هم اینک 500 کارگاه خیاطی دارای پروانه در این شهرستان فعال است اما برای پرداخت تسهیلات و رفع مشکل بیمه این واحدها، اقدامی نشده است.
حجت الاسلام احد آزادیخواه با بیان اینکه در حوزه هنر صنعت منبت، 2 اتفاق بزرگ در این شهرستان رخ داده که نخست معرفی ملایر به عنوان شهر ملی منبت است، گفت: در این شهرستان، هفت هزار کارگاه با مجموع 2 هزار و 100 فرصت شغلی وجود دارد که درخواست می شود برای پرداخت تسهیلات به این قشر کاری انجام شود.
دیگر نماینده ملایر در خانه ملت نیز در این نشست اظهار کرد: هنوز بین دانشگاه ها و مراکز تولیدی و به تعبیری علم و عمل رابطه موثری ایجاد نشده است؛ با این وجود مراکز فنی و حرفه ای در سال های اخیر گام های خوبی در راستای تحقق این مهم برداشته اند.
محمد کاظمی با عنوان اینکه جوانان با یادگیری کار در مرکز فنی و حرفه ای صاحب شغل می شوند، بیان کرد: این مراکز هم اینک در حاشیه قرار گرفته اند و به لحاظ اعتبارات و تجهیزات نیازمند توجه و کمک هستند.
وی با بیان اینکه صندوق کار آفرینی برای ایجاد اشتعال شکل گرفته اما شرایط دریافت تسهیلات از آن بسیار دشوار است، گفت: کسانی که دنبال ایجاد کارگاه های کوچک تولیدی هستند پشتیبان مالی ندارند، بنابراین این طرح ها در گام نخست متوقف می شوند.
وی با اشاره به وقفی بودن بسیاری از املاک شهرستان ملایر، گفت: از همین رو اسناد یاد شده برای ارایه به بانک قابل قبول نیستند، لذا از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست داریم دستور آسان سازی شرایط پرداخت تسهیلات به این قشر صادر شود.
وی گفت: استان همدان معادن زیادی برای سرمایه گذاری دارد و از مدیرعامل شستا انتطار می رود برای سرمایه گذاری در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.
نماینده مردم نهاوند در خانه ملت نیز در این نشست، خواسته مردم این شهرستان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را توجه به ظرفیت های نهاوند به ویژه فعالیت 200 کارگاه مبل منبت اعلام کرد.
حسن بهرام نیا افزود: درخواست می شود جنوب استان همدان به عنوان قطب مبل و منبت معرفی شود؛ چراکه هم اینک مجوز خوشه مبل و منبت در نهاوند صادر شده است و در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت مجوز راه اندازی ناحیه مبل و منبت در این شهرستان را دریافت کرده ایم.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، گفت: در دولت های گذشته تسهیلات زیادی برای ایجاد اشتغال پیش بینی شد اما بعد از گذشت سال ها این تسهیلات به معوقات بانکی تبدیل شد و حاصل این کار اشتغال پایدار نبود.
اکبر رنجبرزاده با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی اصلی ایجاد اشتغال در کشور است، خواستار افزایش اختیارات این وزارتخانه توسط رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید شد.
وی ادامه داد: انتظار می رود فضایی برای وزیر کار فراهم شود که وی بتواند نسخه اشتغال برای وزارتخانه ها و استان ها را تهیه کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ابتدای سفر یک روزه خود به همدان ابتدا شرکت بین المللی رایان نیک الکترونیک واقع در شهرک صنعتی رزن را افتتاح کرد و در ادامه در جلسه اقتصاد مقاومتی با محوریت اشتغال در محل استانداری همدان حضور یافت.
پس از آن با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 10 طرح بهزیستی در حوزه های توانمندسازی، پیشگیری، فرهنگی آموزشی، اجتماعی و فرهنگی با هزینه کرد 16 میلیارد و 940 میلیون ریال در شهرستان های همدان، نهاوند و کبودراهنگ بهره برداری می شود.
این طرح شامل مجتمع فرهنگی رفاهی عترت بهزیستی، 2 کلینیک مددکاری اجتماعی، یک مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد، کارگاه تولیدی رهروان علی(ع)، محوطه سازی مجتمع فرهنگی ابن سینا و 2 مهدکودک شهری در شهرستان همدان است.
همچنین طرح مرکز ماده 16 رسالت در کبودرآهنگ و طرح های کارگاه پوشاک آزاد و یک مهدکودک روستایی در شهرستان نهاوند به همراه 37 واحد مسکونی در کل استان همدان بهره برداری می شود.
در این سفر یک روزه عملیات اجرایی درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان بهار در زمینی با زیربنای 2 هزار 400 متر مربع و در 2 طبقه آغاز می شود.
مجموعه ورزشی تویسرکان نیز متشکل از زمین فوتبال، والیبال، بسکتبال، بدنسازی و تنیس روی میز در زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع با حضور علی ربیعی بهره برداری می شود.
حضور در ملایر و نشست با مسئولان این شهرستان آخرین برنامه سفر یک روزه علی ربیعی در استان همدان اعلام شده است.
7526/2090
خبرنگار: علیرضا جهانگیری**انتشار دهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید