وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات: ایجاد اشتغال نیاز ضروری کشور استبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» روز یکشنبه در نشست با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در محل این اتاق افزود: ایجاد اشتغال نیاز ضروری کشور است که باید با کمک بخش خصوصی برای آن اقدام کرد.
مدیرعامل فعلی شرکت ارتباطات زیر ساخت ایران با بیان اینکه درصد اشتغال بخش فناوری اطلاعات به کل اشتغال کشورهای درحال توسعه 1.87صدم درصد به صورت طبیعی است، افزود: براساس آمار مرکز آمار ایران، این شاخص در کشورمان تا سال 1394دو دهم درصد بوده است.
آذری جهرمی مجموع شغل های ایجاد شده در بخش فناوری اطلاعات به استثنای مخابرات را تا سال 1394 به میزان پنجاه هزار شغل اعلام کرد و گفت: تنها در سال 1395 براثر انجام فعالیت های توسعه ای و با وجود همه مشکلات و موانع موجود بیش از یکصد هزار شغل ایجاد شده است.
وزیرپیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات افزایش شغل در این بخش را حاوی یک پیام روشن دانست که ظرفیت نیروی جوان در کشور وجود دارد، ضمن اینکه ظرفیت رشد و بازار مناسب هم هست و لذا باید به هدف تحقق اشتغال برسیم.
آذری جهرمی موضوع اشتغال را یکی از مهمترین مشکلات در کشور چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ اجتماعی و چه فرهنگی برشمرد و تاکید کرد: ورود به بخش فناوری اطلاعات و سرمایه گذاری مناسب درآن و درست کردن مسیر و فراهم کردن زیرساخت توسط دولت سبب خواهد شد علاوه بر افزایش ثروت ملی، رفاه مردم نیز بیشتر و اشتغال هم ایجاد شود.
معاون فعلی وزیر ارتباطات ایجاد اشتغال در بخش آی.سی.تی را نیازمند مقدمه هایی دانست که در کشور 12 سال مورد غفلت واقع شده بود و افزود: شاید در بخشی از زمان غفلت به لحاظ بخش سرمایه گذاری بود و در بخش دیگری از این زمان 12 ساله مقابله با تکنولوژی و فناوری بود.
به گفته وی، دولت یازدهم در ابتدای کار با یک تاخیر 12 ساله در بخش فناوری اطلاعات مواجه بود و اکنون وجود برخی سرویس هایی که ایجاد شده مدیون توسعه دسترسی هایی است که در دولت یازدهم در ابتدا با چالش های فراوان مواجه شد که حتی حساسیت های فقهی هم به دنبال داشت.
وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: چه کاری بزرگتر از این در توسعه دین می توان متصور بود که مردم را شاغل و ایجاد درآمد کرد و فقر نداشته باشند.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه دولت مصمم بوده و به مردم در برنامه انتخاباتی خود قول داده که سالانه 900 هزار شغل ایجاد کند، که 100 هزار شغل آن در بخش آی.سی.تی خواهد بود.
آذری جهرمی یادآور شد:براساس آمار اعلام شده، اکنون 22 هزارگروه در حال تولید نرم افزار هستند که توانسته اند درسال 1395بالغ بر 100 میلیارد تومان ثروت ایجاد کنند.
وی تاکید کرد:دسترسی هادر مناطق کمتر برخوردار، دربرخی مناطق شهری و بسیاری از مناطق روستایی مطلوب نیست و سرویس های خوبی در این بخش ها ارایه نمی شود.
معاون وزیرارتباطات یکی از برنامه های خود را درسرویس های خانگی در طول چهارسال آینده متوسط رساندن سرعت به حداقل به 20مگابایت برثانیه به عنوان یک ضرورت برشمرد.
به گفته وی اکنون 60درصد محتوای تبادلی در شبکه ها به طور متوسط درجهان مخصوص ویوئو است درحالی که 30درصد خطوط مخابراتی ما امروزبالای 2 مگابایت برثانیه را جواب نمی دهد و به قولی بالا نمی آید و توان دیدن ویدئو ندارند.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه 30درصد مذکور جواب دهی لازم را ندارد گفت: نمی توان سرویس های جدید در این بخش ارایه کرد درحالی که تنها یک شغل تبلیغاتی در بخش ویدئو استعداد ایجاد درآمدی دو تا سه هزار میلیارد تومانی دارد.
مدیرعامل فعلی شرکت ارتباطات زیرساخت ایران یکی از مشکل های بخش را قانون حق تکثیر(کپی رایت )عنوان کرد و گفت:این قانون متعلق به سال 1348 است درحالی که امروز در محاکم قضایی بی اثری آن کامل مشهود است و باید اصلاح شود.
آذری جهرمی حریم خصوصی را یکی دیگر از عمده مشکلات برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز بسیاری از مردم به سرویس های داخلی اعتمادی نمی کنند و این مشکلی است که باید با اجرای قانون حل شود.
وی عملکرد سلیقه ای را در زمان کنونی که موجب برخورد با تعدادی از کسب و کارهای مالی بر شبکه های اجتماعی شده مورد انتقاد قرار داد و افزود: بخش حریم خصوصی معضلی است که چنانچه بخواهیم اقتصاد دیجیتال در کشور شکل گیرد، باید حل شود.
آذری جهرمی اصلاح نظام بیمه و مالیات را از برنامه های خود برشمرد و با بیان اینکه ساختار مخابرات آنچیزی است که از زمان مهندس غرضی طراحی شده است و هدف آن این بوده که ایران را تبدیل به یک قطب تولیدی کند گفت: امروز تولیدات این بخش کنار گذاشته شده است وشرکت های هیچ تولیدی ندارند.
آذری جهرمی از نبود جایگاهی حمایتی از تولید کننده انتقاد کرد و گفت: باید پست بانک را تبدیل به بانک تخصصی این بخش کرد تا بتواند حمایت کند از این بخش و مجلس هم در این زمینه اقدام خوبی کرد.
وزیرپیشنهادی از تلاش برای تدوین نقشه راه فناوری اطلاعات خبرداد و از کسانی که کارهای انجام شده را تخریب می کنند انتقاد کرد.
اذری جهرمی گفت: حمایت از صنایع خاص باید در دستورکار قرار گیرد تا هرکسی دنبال تولید بی برنامه نباشد و یک صنایع قوی ایجاد شود.
معاون وزیرارتباطات ادامه داد: تلاش می شود تا پایان دولت دوازدهم پنج صنعت اصلی ایجاد شود که برند جهانی کشور باشند.
وی از تلاش برای اصلاح تعرفه ها خبرداد و تاکید کرد:باید سرویس های فیکس ارزان شود .
آذری جهرمی به مصوبه 237 که در سال 95 تصویب و به اجرا درآمد اشاره کرد و گفت: اجرا شدن این مصوبه سبب شد میزان پهنای باند ترافیکی کشور که شاخص آن در مرداده ماه 95 حدود 200 گیگابایت برثانیه بود در عرض یکسال به عدد 800 گیگابایت رسید که اندازه بازار را چهار برابر بزرگ تر کرد.
به گفته وی، بزرگ شدن اندازه بازار مدیون کاهش تعرفه ها بوده است زیرا وقتی تعرفه کاهش می یابد میزان مصرف بالا می رود و بالا رفتن میزان مصرف به سود شرکت ها است.
آذری جهرمی تاکید کرد: پس از تصویب مصوبه کاهش تعرفه ها درسال 1395 اندازه بازار پنج هزار میلیارد تومان بزرگ تر شده است .
وی تصمیم برای بزرگ نشدن اندازه بازار را تصمیمی نادرست دانست و یکی از برنامه های خود را رعایت حقوق مصرف کننده دانست و تاکید کرد : اگر تعرفه ها اصلاح نشود رشد ایجاد نخواهد شد.
آذری جهرمی حضور شرکت های خارجی در بازار داخل را بر اساس مدل اقتصادی دانست و از فعالان داخلی خواست آنان نیز مدل اقتصادی درست و اصولی ارایه دهند تا سهمی در بازار داشته باشند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**2078**1561** خبرنگار:محمد مهدی بهرامی **انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*

‘;$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “”+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}
function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}ارسال به دوستان
شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید